sobota, 31 lipiec 2021 15:03

Expo 2020 Dubaj: Poznaj polskie zwroty, kodowanie i cuda gier w Pawilonie Polski

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Komisarz gen. Malinowski mówi, że Polacy i ich kreatywność są ozdobą pawilonu.Dubaj: Miłośnicy przyrody z pewnością znajdą coś dla siebie w każdym zakątku Pawilonu Polski na Expo 2020 w Dubaju, niezależnie od tego, czy będą to wzburzone wody wybrzeża Bałtyku, czy drewno pozyskiwane z południowych lasów. Wykorzystując swoją różnorodną geografię, ten środkowoeuropejski kraj mówi światu, że wierzy w "Kreatywność inspirowaną naturą" - temat, który pawilon będzie stale realizował zarówno w swojej ekspozycji, jak i architekturze.

Z daleka zwiedzających przywita stado ptaków wędrownych, które przycupną na drewnianej konstrukcji pawilonu, co jest ukłonem w stronę dzielnicy mobilności, w której pawilon się znajduje.

"Mobilność jest przedstawiona w ogromnej rzeźbie kinetycznej w naszym pawilonie, która przypomina tysiące ptaków migrujących z Polski na Półwysep Arabski" - powiedział Adrian Malinowski, komisarz generalny Pawilonu Polski w wywiadzie dla Gulf News. "Jest to naturalne [powiązanie], które przychodzi nam na myśl, gdy mówimy o relacjach i więziach między [dwoma regionami]".

Mobilność jest zobrazowana w ogromnej rzeźbie kinetycznej w naszym pawilonie, która przypomina tysiące ptaków migrujących z Polski na Półwysep Arabski. Jest to naturalne [powiązanie], które przychodzi nam na myśl, gdy mówimy o relacjach i więziach między [tymi dwoma regionami].

Malinowski wskazuje na dogodne położenie Polski na mapie świata, nazywając ją logistycznym centrum Europy i dodając, że Polacy byli na całym świecie, a 20 milionów tworzy diasporę: "Mobilność jest wpisana w nasz kod genetyczny".


Ptaki trzepoczące na wietrze

Pawilon Polski zgrabnie dzieli swoją narrację na pięć rozdziałów, aby ułatwić zwiedzającym wizualizację koncepcji "natury połączonej z kreatywnością". Dzięki tej fuzji Polska ma nadzieję zaprezentować inspirujące rozwiązania i przełomowe technologie.Tym razem chcielibyśmy wyrazić siebie poprzez ludzi, którzy mieszkają w Polsce i ich twórcze cechy" - dodaje Malinowski, który twierdzi, że pomysł ten jest zgodny z hasłem Expo: "Łącząc umysły, tworzymy przyszłość".

Zaprojektowany przez warszawską pracownię architektoniczną WXCA, trzypiętrowy pawilon został wykonany prawie w całości z drewna pochodzącego z lasów południowo-wschodniej Polski, natomiast ptaki wędrowne na fasadzie zostały wykonane ze stopu aluminium i trzepoczą na wietrze dzięki swojej kinetycznej naturze. Dla Polski zrównoważony wybór drewna był prosty i oczywisty: drewno umożliwiłoby łatwy demontaż i ponowne wykorzystanie w późniejszym czasie.
Poznaj polską naturę, sztukę i gry

W trakcie zwiedzania pawilonu na gości czeka zespół wolontariuszy składający się z 75 studentów polskich uczelni, którzy oprowadzą ich po pawilonie. W sumie 150 studentów z pięciu uczelni wyższych z całej Polski zostało wybranych na przewodników, z których każdy będzie pracował jako wolontariusz przez trzy miesiące podczas Expo. Malinowski mówi, że grupa studentów jest tak zróżnicowana, że posługuje się łącznie ponad 50 językami, co jest idealnym rozwiązaniem dla równie zróżnicowanej publiczności targów.

Konsorcjum trzech studiów, Science Now, Stellar Fireworks i Tellart, stoi za kreatywnym opowiadaniem historii w pawilonie, które zaczyna się już w momencie, gdy ludzie zaczynają ustawiać się w kolejce.

1. Inspirowane naturą

Pięć drewnianych basenów wypełnionych rodzimą florą, ustawionych w pobliżu wejścia, oferuje wgląd w unikalne dla Polski krajobrazy, pobudzając wszystkie zmysły.

Podczas oczekiwania w kolejce zwiedzający poznają polskie wybrzeża, jeziora i rzeki, lasy i mokradła, łąki i góry oczami ilustratorów, poetów i nie tylko. Ciekawscy mogą tu zajrzeć do wbudowanych w akweny gogli, by w pełni doświadczyć przyrody.

2. Dom dla kreatywności

Tradycyjne powitanie czeka na zwiedzających wewnątrz, gdzie czeka na nich najważniejszy punkt pawilonu w postaci multimedialnej instalacji artystycznej - "Polski Stół".

Nie jest to zwykły stół - ten imponujący mebel jest wspólnym dziełem artystów, inżynierów i rzemieślników, którzy do budowy swoich modułów wykorzystali surowce znalezione w Polsce. W artystycznym kolażu znalazły się dzieła ze stali, miedzi, szkła, aluminium, włókien węglowych, drewna i ceramiki.


Stop z Ziemi na Marsa
Stop, czyli mieszaninę dwóch lub więcej metali, wykorzystaną do budowy Polskiego Stołu, dostarcza polska firma PIAP Space, zajmująca się robotyką kosmiczną. Firma ta, posiadająca doświadczenie w dziedzinie górnictwa kosmicznego, jest również ściśle zaangażowana w misję Mars Sample Return (MSR).

Jest to wspólna akcja National Aeronautics and Space Administration (Nasa) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem jest pobranie próbek z Czerwonej Planety do domu.

"Postrzegamy przemysł kosmiczny jako przyszłość rozwoju, podobnie jak Emiratczycy" - powiedział Malinowski.

 

"Kiedy już będziesz w Polsce, przekonasz się, że gościnność ludzi skupia się wokół polskiego stołu - to tutaj jemy posiłki, bawimy się i zapraszamy naszych gości. Zawsze będziesz czuł się mile widziany" - powiedział Malinowski.

Ma nadzieję, że instalacja będzie sprzyjać komunikacji między gośćmi pawilonu, podobnie jak w tradycji arabskiej aranżacja majlisu.

Zwiedzający mogą nawet wchodzić w interakcję ze stołem poprzez mówienie do niego. Aktywowany głosem czujnik jest jednym z wielu zainstalowanych w budynku w świetle pandemicznych środków dystansu społecznego. To szansa, by nauczyć się przy stole podstawowych zwrotów w języku polskim, takich jak "dzień dobry" na "dzień dobry" czy "dziękuję" na "dziękuję".

3. Duch pomysłowości

Na drugim poziomie pawilonu zwiedzających przywita rzeźba przypominająca drzewo, w której znajdzie się pięć klastrów tematycznych polskiej gospodarki, poruszających tematy od przyrody po gry.

Żródło: https://gulfnews.com/expo-2020/news/expo-2020-dubai-learn-polish-phrases-coding-and-wonders-of-gaming-at-poland-pavilion-1.1626805454528

Wyświetlony 84 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Getting Started

Welcome to Gantry 5 featuring Hydrogen, the first theme built on the Gantry 5 framework. If you want to get started, the best way is to navigate to the Gantry Administrator via your platform's Administration panel.

Once you are in the Gantry 5 Administrator, you will be able to edit virtually every aspect of your site from its Layout to its Style. You can even refine how the menus appear using Gantry 5’s new Menu Editor.

You can set different style preferences for different pages, and have them assigned accordingly using the Assignments administrative panel.

Look for more information on Gantry 5 in our documentation, and stay tuned to the RocketTheme Blog for more information on new features and development updates as development continues.

Learn More

How to Contribute

Thank you for using Gantry 5 and the Hydrogen theme. We welcome you to contribute to the project by submitting bug reports through GitHub, and/or submit your own code changes to the Gantry 5 project for consideration.

Gantry 5 on GitHub

If you would like to assist in creating documentation for Gantry 5, you can do so through the Gantry 5 Documentation project on GitHub.

Gantry Docs on GitHub

Once again, thank you for participating. We hope you enjoy testing Gantry 5 every bit as much as we have enjoyed creating it.

Key Features

Gantry 5 is packed full of features created to empower the development of designs into fully functional layouts with the absolute minimum effort and fuss

Twig Templating

Gantry 5 leverages the power of Twig to make creating powerful, dynamic themes quick and easy.

Layout Manager

Drag-and-drop functionality gives you the power to place content blocks, resize them, and configure their unique settings in seconds.

Particles System

Create, configure, and manage content blocks as well as special features and functionality with the powerful particle system.