sobota, 31 lipiec 2021 14:57

Izrael i Polska w dyplomatycznym sporze o ustawę o ochronie mienia ofiar Holokaustu

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dwa kraje wzywają do siebie wysłanników w sprawie polskich przepisów, które mogą zablokować roszczenia restytucyjne z tytułu II wojny światowej.

Izrael wezwał ambasadora Polski, aby wyrazić swoje "głębokie rozczarowanie" projektem ustawy, który zdaniem krytyków utrudni Żydom odzyskanie mienia utraconego w czasie II wojny światowej, co wywołało odwzajemnioną reakcję Warszawy.

Polska niższa izba parlamentu przyjęła w czwartek projekt ustawy wprowadzającej przedawnienie roszczeń o zwrot mienia, co wywołało wściekłą reakcję izraelskiego ministra spraw zagranicznych Yair Lapida, który nazwał ją "hańbą".

W niedzielnym oświadczeniu izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych napisano, że przepisy te mogą wpłynąć nawet na 90 proc. wniosków o zwrot mienia składanych przez ocalałych z Holokaustu i ich potomków.

"Nie chodzi tu o historyczną debatę na temat odpowiedzialności za Holokaust, ale o moralny dług Polski wobec tych, którzy byli jej obywatelami i których mienie zostało zagrabione podczas Holokaustu i w czasach reżimu komunistycznego" - napisano w oświadczeniu.

Z kolei polskie MSZ wezwało w poniedziałek szefa MSZ Izraela w Warszawie, jak powiedział w niedzielę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Jabłoński powiedział, że Warszawa chciałaby wyjaśnić sprawę ustawy.

Tal Ben-Ari Yaalon, izraelski charge d'affaires, "został wezwany (...) i wyjaśnimy jej w sposób zdecydowany i rzeczowy, o co chodzi" - powiedział polski dyplomata państwowej telewizji TVP.

"Uważamy, że niestety mamy tutaj do czynienia z sytuacją, którą pewni politycy izraelscy wykorzystują do wewnętrznych celów politycznych" - dodał.

Ambasada Izraela w Warszawie napisała w czwartek na Twitterze, że "ta niemoralna ustawa poważnie wpłynie na stosunki między naszymi krajami".

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych powiedziało w piątek, że wprowadzenie limitów czasowych "doprowadzi do wyeliminowania oszustw i nieprawidłowości, które występowały na dużą skalę".

"Nowe regulacje w żaden sposób nie ograniczają możliwości wnoszenia pozwów cywilnych o odszkodowanie, bez względu na narodowość czy pochodzenie powoda" - dodano.

Compensation campaign

Prawie wszyscy Żydzi w Polsce, około trzech milionów ludzi, zostali wymordowani w nazistowskim Holokauście. Od upadku komunizmu w 1989 roku żydowscy dawni właściciele nieruchomości i ich potomkowie domagają się od Polski odszkodowań. Żydowskie nieruchomości przejęte przez nazistów zostały zatrzymane przez powojennych komunistycznych władców.

Przepisy wprowadziłyby w życie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., zgodnie z którym powinien istnieć termin, po którym nie można już zaskarżyć wadliwych decyzji administracyjnych. Ustawa wyznacza ten termin na 30 lat.

Dziedzictwo II wojny światowej i związane z nim polskie ustawodawstwo napięło wcześniej więzi między Polską a Izraelem.

Tysiące Polaków ryzykowało życie, by chronić żydowskich sąsiadów podczas wojny. Ale badania opublikowane po 1989 r. wykazały, że tysiące również zabiły Żydów lub zadenuncjowały tych, którzy ich ukrywali, niemieckim okupantom.

W 2018 roku rząd został zmuszony do wycofania się i usunięcia części ustawy o Holokauście, która nakładała kary więzienia na osoby, które sugerowały, że naród był współwinny nazistowskich zbrodni, co rozgniewało Stany Zjednoczone i Izrael.

Żródło: https://www.aljazeera.com/news/2021/6/27/israel-poland-in-diplomatic-row-over-holocaust-property-bill

Wyświetlony 52 razy Ostatnio zmieniany sobota, 31 lipiec 2021 15:10
Więcej w tej kategorii: « Siły USA zaatakowane w Syrii

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Getting Started

Welcome to Gantry 5 featuring Hydrogen, the first theme built on the Gantry 5 framework. If you want to get started, the best way is to navigate to the Gantry Administrator via your platform's Administration panel.

Once you are in the Gantry 5 Administrator, you will be able to edit virtually every aspect of your site from its Layout to its Style. You can even refine how the menus appear using Gantry 5’s new Menu Editor.

You can set different style preferences for different pages, and have them assigned accordingly using the Assignments administrative panel.

Look for more information on Gantry 5 in our documentation, and stay tuned to the RocketTheme Blog for more information on new features and development updates as development continues.

Learn More

How to Contribute

Thank you for using Gantry 5 and the Hydrogen theme. We welcome you to contribute to the project by submitting bug reports through GitHub, and/or submit your own code changes to the Gantry 5 project for consideration.

Gantry 5 on GitHub

If you would like to assist in creating documentation for Gantry 5, you can do so through the Gantry 5 Documentation project on GitHub.

Gantry Docs on GitHub

Once again, thank you for participating. We hope you enjoy testing Gantry 5 every bit as much as we have enjoyed creating it.

Key Features

Gantry 5 is packed full of features created to empower the development of designs into fully functional layouts with the absolute minimum effort and fuss

Twig Templating

Gantry 5 leverages the power of Twig to make creating powerful, dynamic themes quick and easy.

Layout Manager

Drag-and-drop functionality gives you the power to place content blocks, resize them, and configure their unique settings in seconds.

Particles System

Create, configure, and manage content blocks as well as special features and functionality with the powerful particle system.