niedziela, 11 lipiec 2021 12:22

Polska odbuduje pałac, w którym po raz pierwszy złamano niemieckie kody Enigmy

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pałac Saski, znany również jako Pałac Saski, był jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Polsce przed II wojną światową. Został zniszczony przez hitlerowskie bombardowania w 1944 roku.

Polska zamierza odbudować historyczny Pałac Saski w Warszawie, znany jako miejsce, w którym po raz pierwszy złamano kody niemieckiej maszyny Enigma w 1932 roku, a który został wysadzony w powietrze przez nazistów w 1944 roku.
Pałac Saski, znany również jako Pałac Saski, był jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Polsce przed II wojną światową. Został on zniszczony przez nazistowskie bombardowania w 1944 roku, wraz z dużą częścią Warszawy, po nieudanym powstaniu prowadzonym przez polski ruch oporu.
Jedną z jedynych części pałacu, która wciąż pozostaje nienaruszona, jest Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik poświęcony niezidentyfikowanym żołnierzom, którzy oddali życie za Polskę.
Przed wojną, w latach 1930-1937, pałac był wykorzystywany przez Biuro Szyfrów Polskich Sił Zbrojnych, jak podaje AP News. To właśnie w tym okresie trzej matematycy, Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, złamali niemiecką maszynę szyfrującą Enigma.
Maszyna Enigma była szyfrującą metodą komunikacji używaną przez Niemców w czasie II wojny światowej, a początkowe kody złamane przez polskich matematyków stworzyły podstawy dla wojennego łamania kodów przez Wielką Brytanię i jej sojuszników.

Niemiecka maszyna Enigma z czasów II wojny światowej, w Imperialnym Muzeum Wojny, Londyn, Anglia. (Credit: Wikimedia Commons)Niemiecka maszyna Enigma z czasów II wojny światowej, w Imperialnym Muzeum Wojny, Londyn, Anglia. (Credit: Wikimedia Commons)
Polscy matematycy stworzyli kopię niemieckiej maszyny Enigma, znanej jako "polska Enigma", i to właśnie dzięki niej udało im się odczytać około 75% wszystkich niemieckich przekazów radiowych do 1938 roku, jak podaje polski serwis informacyjny The First News (TFN).


Latem 1939 roku, na spotkaniu francuskich i brytyjskich kryptologów pod Warszawą, polscy matematycy ujawnili nad czym pracowali i przekazali dwie repliki maszyny Enigma, jedną Brytyjczykom, drugą Francuzom.
Brytyjski zespół pracujący w Bletchley Park w Wielkiej Brytanii wykorzystał informacje przekazane im w Polsce w celu rozszyfrowania ciągle zmieniających się niemieckich kodów, co według TFN mogło skrócić wojnę nawet o trzy lata.
Plany odbudowy Pałacu Saskiego były w tle od 1945 roku, choć odbudowa Warszawy rozpoczęła się od skupienia się na budownictwie mieszkaniowym.
 W ostatnich latach odkryto jednak fundamenty pałacu, a także kilka innych elementów. Choć miało to doprowadzić do odbudowy zabytku, plany te zostały odłożone na bok na początku XXI wieku, po tym, jak eksperci stwierdzili, że stare fundamenty są zbyt słabe, by można było na nich budować - donosi AP News.
Jednak w minioną środę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przekazał marszałkowi Sejmu do rozpatrzenia projekt ustawy o odbudowie XVII-wiecznego budynku, przygotowany przez jego kancelarię.
"Warszawa była odbudowywana przez wiele, wiele lat po wojnie, w czasach biedy, bardzo skromnych warunków życia, kosztem ciężkiego trudu, potu i krwi robotników, stolica była podnoszona z ruin" - powiedział Duda w swoim przemówieniu.
Po zatwierdzeniu planów przez polski rząd i rozpoczęciu prac, pałac ma zostać ukończony do 2028 roku i będzie mieścił projekty związane z kulturą i historią.

Źródło: https://www.jpost.com/international/poland-to-rebuild-palace-where-german-enigma-codes-were-first-cracked-673390

Wyświetlony 203 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 11 lipiec 2021 12:27

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Getting Started

Welcome to Gantry 5 featuring Hydrogen, the first theme built on the Gantry 5 framework. If you want to get started, the best way is to navigate to the Gantry Administrator via your platform's Administration panel.

Once you are in the Gantry 5 Administrator, you will be able to edit virtually every aspect of your site from its Layout to its Style. You can even refine how the menus appear using Gantry 5’s new Menu Editor.

You can set different style preferences for different pages, and have them assigned accordingly using the Assignments administrative panel.

Look for more information on Gantry 5 in our documentation, and stay tuned to the RocketTheme Blog for more information on new features and development updates as development continues.

Learn More

How to Contribute

Thank you for using Gantry 5 and the Hydrogen theme. We welcome you to contribute to the project by submitting bug reports through GitHub, and/or submit your own code changes to the Gantry 5 project for consideration.

Gantry 5 on GitHub

If you would like to assist in creating documentation for Gantry 5, you can do so through the Gantry 5 Documentation project on GitHub.

Gantry Docs on GitHub

Once again, thank you for participating. We hope you enjoy testing Gantry 5 every bit as much as we have enjoyed creating it.

Key Features

Gantry 5 is packed full of features created to empower the development of designs into fully functional layouts with the absolute minimum effort and fuss

Twig Templating

Gantry 5 leverages the power of Twig to make creating powerful, dynamic themes quick and easy.

Layout Manager

Drag-and-drop functionality gives you the power to place content blocks, resize them, and configure their unique settings in seconds.

Particles System

Create, configure, and manage content blocks as well as special features and functionality with the powerful particle system.