niedziela, 27 czerwiec 2021 23:24

Wycinać czy nie wycinać: Dziedzictwo leśne Polski.

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ogromna białorusko-polska Puszcza Białowieska jest znana na całym świecie, choć mało odwiedzana w swoim odosobnieniu. Rząd, który musi kontynuować swoje wsparcie dla węgla w tym niskoemisyjnym świecie, ma teraz dodatkowe zagrożenie dla naszego środowiska, dotyczące tej wielkiej pierwotnej puszczy. Podczas gdy po polskiej stronie zezwolono na wyrąb lasów, a uprzywilejowani królowie mogą jeździć i strzelać do rzadkich zwierząt, takich jak żubr, głównym zagrożeniem dla inspirującej przyszłości tego kawałka ziemi był kornik świerkowy.

Wczoraj jednak mamy rząd bez inspiracji, który zezwala na dużą ilość wyrębu, nawet biorąc pod uwagę ogromną powierzchnię 141 885 hektarów Białowieży. Puszcza Białowieska po białoruskiej stronie granicy, od czasów sowieckich trzyma zwierzęta i drwali na dystans za pomocą ogrodzenia i jest ceniona jako wspaniały Park Narodowy, co oczywiście stanowi atrakcję dla odwiedzających.

Nowy przepis dotyczący wyrębu ma pozwolić nie tylko na 40 000 m3 na dekadę, ale na dodatkowe 140 000 m3. Jest to prawdopodobnie dobry sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się wszechobecnego kornika świerkowego, Dendroctonus micans. Taka wymówka stosowana przez Ministerstwo Środowiska jest dziwnie pozbawiona naukowego wsparcia i nie ma nigdzie poparcia w grupach ochrony przyrody. Dopuszczalnym sposobem zwalczania szkodliwych ognisk jest użycie naturalnego drapieżnika, Rhizophagus grandis (co zaskakujące, krewnego biedronki, a nie "zjadacza korzeni"). Entomolodzy uważają, że samo to działanie wystarczyłoby w niektórych przypadkach infestacji, ale ekologia różnych drzew i zmienne zwyczaje chrząszcza-ofiary, zwietrzeliny, obejmują rozmiary komór lęgowych i cykle roczne. Czy jest to zatem posunięcie czysto polityczne, mające na celu zapewnienie większych zysków interesom biznesowym? Polacy prawdopodobnie mogliby ci powiedzieć, i mogą głosować za swoimi preferencjami w zakresie ochrony przyrody. Ich rząd uważa, że najwyraźniej "działamy, by ograniczyć degradację ważnych siedlisk, by ograniczyć znikanie i migrację ważnych gatunków z tego miejsca!".

Konsekwencje dla lasów są równie skomplikowane, jak machinacje administracji. Żubry reprezentują jeden aspekt, który można łatwo zrozumieć. Odkąd niemieccy żołnierze wytępili ten gatunek w Białowieży, a także wielu ludzi, walka w Polsce polega na utrzymaniu zwierząt ze znacznie zredukowaną pulą genową. W całej Europie żubr walczy od czasu półwyginięcia w 1919 roku. W czasach prehistorycznych zwierzę to było dobrze wykorzystywane, nawet wtedy, gdy neandertalczycy wyrabiali z niego mikroostrza Ten jeden wielki las jest tak wielki, że nie ma potrzeby tworzenia korytarzy dla dzikiej zwierzyny wśród prastarych drzew nizinnych, takich jak wielkie dęby (na przykład niesamowicie stary Dąb Patriarcha) oraz klony, brzozy i jodły. Jeśli zlikwiduje się ten kłopotliwy płot między Białorusią a Polską, wszystkie czworonożne stworzenia będą miały lepsze warunki. Naturalne krzyżowanie się populacji żubrów z obu krajów mogłoby być równie owocne jak rewilding, który rozprzestrzenił żubry w niewielkiej liczbie w całej Europie. W Afryce jest wciąż więcej czarnych nosorożców (pomimo ich strasznego losu, przez wzgląd na bezpłodnych starców).

Spośród 20.0000 gatunków zwierząt odnotowanych w Białowieży, większość z nich, wraz z niezliczoną ilością roślin i innych, występuje tu od 10.000 lat. Taki zapis zainspirował wpisanie Białowieży jako jednego z najważniejszych miejsc Światowego Dziedzictwa w dziedzinie ochrony przyrody. Liczne nienaruszone ekosystemy (tereny podmokłe/korytarze rzeczne/różne lasy), brak działalności rolniczej i wysokość (niezarażonych) drzew same w sobie inspirują tych, którzy cenią sobie dzikość, od łowców zwierzyny grubej po zbieraczy owadów. Niedźwiedzie i wilki występują tu licznie, więc możesz być niemal w jednej z niewielu pozostałych dzikich stref w Ameryce Północnej. Ale Europa jest mniejszym, gęsto zaludnionym miejscem, z mizernymi kawałkami pozostałych lasów, w których co roku żyje niewiele ssaków i coraz mniej motyli i ptaków. Naprawdę potrzebujemy tych lasów, Polsko, ale nie jako wiórów do naszych syntetycznych mebli.

 

Źródło: http://www.earthtimes.org/conservation/log-poland-forest-legacy/2924/

 

Wyświetlony 217 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Getting Started

Welcome to Gantry 5 featuring Hydrogen, the first theme built on the Gantry 5 framework. If you want to get started, the best way is to navigate to the Gantry Administrator via your platform's Administration panel.

Once you are in the Gantry 5 Administrator, you will be able to edit virtually every aspect of your site from its Layout to its Style. You can even refine how the menus appear using Gantry 5’s new Menu Editor.

You can set different style preferences for different pages, and have them assigned accordingly using the Assignments administrative panel.

Look for more information on Gantry 5 in our documentation, and stay tuned to the RocketTheme Blog for more information on new features and development updates as development continues.

Learn More

How to Contribute

Thank you for using Gantry 5 and the Hydrogen theme. We welcome you to contribute to the project by submitting bug reports through GitHub, and/or submit your own code changes to the Gantry 5 project for consideration.

Gantry 5 on GitHub

If you would like to assist in creating documentation for Gantry 5, you can do so through the Gantry 5 Documentation project on GitHub.

Gantry Docs on GitHub

Once again, thank you for participating. We hope you enjoy testing Gantry 5 every bit as much as we have enjoyed creating it.

Key Features

Gantry 5 is packed full of features created to empower the development of designs into fully functional layouts with the absolute minimum effort and fuss

Twig Templating

Gantry 5 leverages the power of Twig to make creating powerful, dynamic themes quick and easy.

Layout Manager

Drag-and-drop functionality gives you the power to place content blocks, resize them, and configure their unique settings in seconds.

Particles System

Create, configure, and manage content blocks as well as special features and functionality with the powerful particle system.